TMTaxMonitor.pl
Analizy i ciekawostki
RaportTerminy uchwał podatkowych16 min czytania

Czwartek, 27 listopada. Dzień, w którym Polska ustaliła podatki na 2026 rok

dr hab. inż. Cezary Kowalczyk, prof. UWM

Przeanalizowaliśmy daty podjęcia uchwał o stawkach podatku od nieruchomości w 2132 gminach. Dwie trzecie kraju zmieściło się w dwóch tygodniach, zachód decyduje miesiąc wcześniej niż wschód, a im wcześniej rada podejmuje uchwałę, tym wyższe stawki uchwala.

2132
gminy w analizie
314
uchwał w jednym dniu (27 XI 2025)
66%
gmin zmieściło się w dwóch tygodniach
29 dni
różnicy między najszybszym a najwolniejszym województwem

Uchwała o stawkach podatku od nieruchomości to jeden z niewielu dokumentów, które każda z 2479 gmin w Polsce musi wydać co roku, w tym samym terminie i w tej samej sprawie. To czyni z niej rzadki materiał porównawczy: 2479 niezależnych decyzji, podejmowanych równolegle, o dokładnie tym samym. Zwykle patrzy się na ich treść — ile wynosi stawka. My spojrzeliśmy na datę.

Wyszło z tego coś więcej niż kalendarz. Termin podjęcia uchwały okazuje się nieźle przewidywać, jak wysokie będą stawki — a mapa terminów dzieli Polskę po linii, której nikt w tej sprawie nie wyznaczał.

Rok podatkowy ma dwa uderzenia serca

Uchwała stawkowa musi wejść w życie 1 stycznia, a żeby to było możliwe, trzeba ją ogłosić w wojewódzkim dzienniku urzędowym co najmniej 14 dni wcześniej. Ustawa nie mówi jednak kiedy rada ma ją podjąć — teoretycznie może to zrobić w marcu. Praktyka wygląda tak:

Wykres słupkowy: liczba gmin podejmujących uchwałę o stawkach w poszczególnych dniach od sierpnia 2025 do stycznia 2026. Dwa wyraźne szczyty na ostatnich dniach października i listopada.
Kalendarz sesji. Ile rad gmin podjęło uchwałę o stawkach na 2026 r. danego dnia. Wyróżnione słupki to dwa szczyty: 30 października (215 gmin) i 27 listopada (314). Źródło: uchwały rad gmin ogłoszone w wojewódzkich dziennikach urzędowych; opracowanie TaxMonitor.

Z niemal pięciu miesięcy, w których cokolwiek się w tej sprawie działo, realnie wykorzystano 75 dni. Połowa gmin podjęła uchwałę do 18 listopada 2025 r. — czyli 44 dni przed początkiem roku, którego uchwała dotyczy.

Rozkład ma dwa wyraźne szczyty, oba na ostatnim tygodniu miesiąca: 27–31 października (579 gmin, 27,2%) i 24–28 listopada (834 gminy, 39,1%). Razem te dwa tygodnie to 66,3% wszystkich gmin w próbce. Dziesięć najbardziej obłożonych dni w roku obsługuje 66,7% decyzji podatkowych w kraju.

Rekord należy do czwartku 27 listopada 2025 r.: tego jednego dnia stawki podatku na 2026 r. uchwaliło 314 rad gmin — 14,7% całej próbki. Drugie miejsce zajmuje czwartek 30 października (215 gmin), trzecie środa 29 października (182).

To nie przypadek ani moda. Rady gmin obradują w cyklu miesięcznym, a sesja „podatkowa" musi się zmieścić przed granicą 14 dni vacatio legis — czyli najpóźniej w listopadzie. Kto nie zdąży w październiku, robi to na ostatniej listopadowej sesji. Trzeciej opcji praktycznie nie ma.

Czwartek to dzień podatkowy

Wykres słupkowy dni tygodnia: czwartek 758 uchwał, środa 506, wtorek 305, piątek 305, poniedziałek 258, weekendy zero.
Dzień tygodnia. Sobót i niedziel nie ma w tym zestawieniu ani jednej. Źródło: uchwały rad gmin ogłoszone w wojewódzkich dziennikach urzędowych; opracowanie TaxMonitor.
Dzień tygodniaUchwałUdział
poniedziałek25812,1%
wtorek30514,3%
środa50623,7%
czwartek75835,6%
piątek30514,3%
sobota, niedziela00%

Ponad jedna trzecia wszystkich uchwał stawkowych w Polsce zapada w czwartek, a środa i czwartek razem to prawie 60%. W całej próbce nie ma ani jednej uchwały podjętej w sobotę lub niedzielę — co brzmi banalnie, dopóki nie przypomnieć sobie, że radni są społecznikami pracującymi zwykle na etacie gdzie indziej, więc weekendowa sesja byłaby dla wielu wygodniejsza. Sesje odbywają się w godzinach pracy urzędu, bo to urząd, nie radni, obsługuje ich stronę formalną.

Mapa: zachód decyduje miesiąc wcześniej niż wschód

Tu zaczyna się rzecz, której nie da się wytłumaczyć samym kalendarzem sesji.

Mapa Polski w czterech odcieniach: województwa zachodnie i północne mają medianę podjęcia uchwały do 2 listopada, wschodnie i południowo-wschodnie dopiero po 25 listopada.
Mediana dnia podjęcia uchwały na 2026 r. Klasy w legendzie ułożone od najwcześniejszej do najpóźniejszej. Pełne liczby dla każdego województwa — w tabeli niżej. Źródło: uchwały rad gmin ogłoszone w wojewódzkich dziennikach urzędowych; opracowanie TaxMonitor.

Kraj rozpada się na trzy wyraźne grupy. Siedem województw zachodnich i północnych — wielkopolskie, dolnośląskie, lubuskie, opolskie, pomorskie, zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie — ma medianę podjęcia uchwały na przełomie października i listopada. Trzy leżą pośrodku: śląskie (12 XI), podlaskie (13 XI) i łódzkie (20 XI). Sześć ostatnich — małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, kujawsko-pomorskie, lubelskie i świętokrzyskie — uchwala dopiero w ostatnim tygodniu listopada.

Zbieżność pierwszej grupy z zasięgiem dawnego zaboru pruskiego i Ziem Zachodnich jest uderzająca, ale łamie ją kujawsko-pomorskie — historycznie w większości pruskie, a w tym zestawieniu trzecie od końca. Odnotowujemy tę zbieżność jako obserwację, nie jako wyjaśnienie: w naszych danych nie ma niczego, co pozwalałoby ją zweryfikować.

Różnica między skrajnymi województwami (wielkopolskie: 29 października; świętokrzyskie: 27 listopada) to 29 dni. Widać ją też w prostszej mierze: w wielkopolskim do końca października uchwałę miało już 60,7% gmin, w świętokrzyskim — 11,3%.

WojewództwoGminMediana podjęciaGmin do 31 XMediana ogłoszeniaZwłokaŚr. wykorzystanie limitu
wielkopolskie21429 X 202560,7%14 XI 2025+9 dni85,7%
dolnośląskie15730 X 202559,9%19 XI 2025+12 dni96,6%
lubuskie7530 X 202554,7%7 XI 2025+5 dni92,3%
opolskie6330 X 202561,9%4 XI 2025+5 dni88,2%
pomorskie11530 X 202562,6%18 XI 2025+14 dni92,7%
zachodniopomorskie10130 X 202560,4%7 XI 2025+8 dni92,4%
warmińsko-mazurskie10631 X 202555,7%13 XI 2025+9 dni91,6%
śląskie15312 XI 202546,4%24 XI 2025+12 dni90,0%
podlaskie9713 XI 202544,3%19 XI 2025+5 dni88,0%
łódzkie14820 XI 202533,1%28 XI 2025+14 dni81,5%
małopolskie15124 XI 202527,8%2 XII 2025+7 dni76,1%
mazowieckie24824 XI 202527,8%4 XII 2025+11 dni78,4%
podkarpackie12924 XI 202527,1%28 XI 2025+6 dni78,0%
kujawsko-pomorskie14025 XI 202517,9%1 XII 2025+7 dni86,1%
lubelskie17326 XI 202517,9%3 XII 2025+8 dni77,4%
świętokrzyskie6227 XI 202511,3%1 XII 2025+4 dni76,3%

Na poziomie powiatów kontrast jest jeszcze ostrzejszy. W czterech powiatach liczących co najmniej 6 gmin wszystkie miały uchwalone stawki już do 31 października: tczewskim (pomorskie) oraz szamotulskim, złotowskim i ostrowskim (wszystkie wielkopolskie). W 22 powiatach nie zrobiła tego ani jedna gmina — najliczniej w kujawsko-pomorskim (6 powiatów) i lubelskim (7).

Dwa zegary: rada i dziennik urzędowy

Uchwała rady to dopiero połowa drogi. Druga to ogłoszenie w dzienniku urzędowym województwa, którym zajmuje się urząd wojewódzki — i to jest osobny, niezależny zegar.

Wykres typu dumbbell dla 16 województw: dla każdego dwa punkty połączone linią — mediana dnia podjęcia uchwały i mediana dnia jej ogłoszenia w dzienniku urzędowym.
Dwa zegary. Ciemny punkt: mediana dnia podjęcia uchwały przez radę. Jasny: mediana dnia jej ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa. Liczba po prawej to mediana zwłoki. Źródło: uchwały rad gmin ogłoszone w wojewódzkich dziennikach urzędowych; opracowanie TaxMonitor.

Mediana zwłoki między podjęciem a ogłoszeniem wynosi 8 dni, ale rozpiętość między województwami jest dwuipółkrotna: świętokrzyskie ogłasza w medianie po 4 dniach, łódzkie i pomorskie po 14.

Najciekawsze jest jednak co innego: im później rada podejmie uchwałę, tym szybciej dziennik ją ogłasza. Uchwały grudniowe są publikowane w medianie po 4 dniach, październikowe — po 9. Ta sama zależność widać na poziomie pojedynczych gmin (r = +0,19) i utrzymuje się po odjęciu różnic między województwami. Innymi słowy: redakcje dzienników urzędowych widzą zbliżający się termin i przyspieszają. System sam się reguluje — kosztem tego, że margines bezpieczeństwa przenosi się z rady na urząd.

Skutki są zwykle w porządku, ale nie zawsze. 226 gmin (10,6%) ogłosiło uchwałę między 10 a 17 grudnia — czyli z marginesem mniejszym niż trzy tygodnie do wejścia w życie. Pięć gmin przekroczyło termin: uchwały Krzeszowa (podkarpackie), Grabowca (lubelskie), Liwu i Ceranowa (mazowieckie) oraz Krynicy-Zdroju (małopolskie) ogłoszono po 17 grudnia, a więc bez pełnego 14-dniowego vacatio legis przed 1 stycznia. To dokładnie ta wada, którą regionalne izby obrachunkowe wychwytują najczęściej — pisaliśmy o tym w materiale o rozstrzygnięciach nadzorczych RIO.

Absolutny rekordzista to Ceranów w powiecie sokołowskim: uchwałę o stawkach na 2026 r. rada podjęła 7 stycznia 2026 r., już w trakcie roku podatkowego, którego uchwała dotyczy. Ogłoszono ją 15 stycznia, z wejściem w życie 1 lutego.

Czy wcześniej znaczy drożej?

To było pytanie, na które najmniej spodziewaliśmy się odpowiedzi twierdzącej. Żeby porównać gminy między sobą, przeliczyliśmy każdą stawkę na procent ustawowej górnej granicy z obwieszczenia Ministra Finansów (100% = gmina wzięła maksimum, jakie wolno) i uśredniliśmy to po dziewięciu kategoriach kwotowych. Nazywamy to niżej „wykorzystaniem limitu".

Wykres liniowy: mediana wykorzystania limitu stawek spada z 95,1% dla uchwał z początku września do 77,7% dla uchwał z grudnia; wokół linii pasmo międzykwartylowe.
Im później uchwała, tym niższa stawka. Mediana wykorzystania ustawowej górnej granicy według tygodnia podjęcia uchwały (100% = stawka maksymalna z obwieszczenia MF). Pasmo obejmuje środkowe 50% gmin. Źródło: uchwały rad gmin ogłoszone w wojewódzkich dziennikach urzędowych; opracowanie TaxMonitor.

Zależność jest monotoniczna i wyraźna. Gminy, które uchwaliły stawki we wrześniu, wykorzystują średnio 90,9% limitu. Te, które uchwaliły je w grudniu — 78,0%. Współczynnik korelacji dla całej próbki wynosi r = +0,28 (rho Spearmana +0,29; n = 2132, t = 13,5), czyli daleko poza granicą przypadku.

Naturalne podejrzenie brzmi: to nie termin, tylko region — zachód uchwala wcześniej i zachód ma wyższe stawki, więc korelacja jest pozorna. Sprawdziliśmy to, odejmując od każdej gminy średnią jej województwa. Efekt przetrwał: r = +0,17 (t = 7,7). Zależność jest więc realna także wewnątrz pojedynczego województwa, choć część różnicy faktycznie tłumaczy geografia. To samo dotyczy typu gminy — poniżej.

Widać to również w twardej gotówce. Dla typowego domu (100 m² budynku mieszkalnego + 700 m² gruntu pozostałego) podatek roczny wygląda tak:

Wykres słupkowy: mediana rocznego podatku od typowego domu spada z 609 zł w gminach, które uchwaliły stawki do 30 września, do 444 zł w gminach grudniowych.
Ten sam dom, 165 zł różnicy. Mediana rocznego podatku od nieruchomości dla 100 m² budynku mieszkalnego i 700 m² gruntu pozostałego, w gminach pogrupowanych według terminu podjęcia uchwały. Źródło: uchwały rad gmin ogłoszone w wojewódzkich dziennikach urzędowych; opracowanie TaxMonitor.
Termin podjęciaGminŚr. wykorzystanie limituMediana podatkuGmin na maksimum
do 30 IX 202513290,9%609 zł15,9%
1–31 X 202573688,9%560 zł12,6%
1–15 XI 202517183,6%496 zł3,5%
16–30 XI 202599682,3%466 zł4,8%
XII 2025 i później9778,0%444 zł3,1%

165 zł rocznie różnicy między gminami, które uchwaliły stawki najwcześniej, a tymi, które zrobiły to najpóźniej — przy identycznej nieruchomości.

Dlaczego? Trzy hipotezy i jedno zastrzeżenie

Korelacja nie mówi, co jest przyczyną. Dane pozwalają jednak zawęzić pole:

  • Miasta uchwalają wcześniej i drożej. Gminy miejskie mają medianę podjęcia 30 października i wykorzystują 90,2% limitu; wiejskie — 20 listopada i 83,5%. To najsilniejszy pojedynczy czynnik. Ale korelacja termin–stawka utrzymuje się także wewnątrz każdego z tych trzech typów (najsilniejsza w gminach wiejskich, r = +0,31), więc nie jest to cała historia.
  • Wysoka stawka to decyzja techniczna, niska — polityczna. Wzięcie maksimum z obwieszczenia MF nie wymaga żadnej dyskusji: liczby są gotowe od sierpnia, wystarczy je przepisać. Obniżanie poniżej limitu wymaga uzgodnień, kalkulacji skutków dla budżetu i zwykle sporu na sesji — a to przesuwa sprawę na kolejny miesiąc.
  • Kto czeka, ten patrzy na sąsiadów. W gminach, gdzie stawka jest realnym tematem politycznym, opóźnienie ma wartość informacyjną: można zobaczyć, co uchwalili sąsiedzi, zanim samemu podejmie się decyzję.

Zastrzeżenie: to jest korelacja, nie eksperyment. Nie da się z tych danych orzec, czy wcześniejsza sesja powoduje wyższe stawki. Bardziej prawdopodobne jest, że oba zjawiska mają wspólną przyczynę — sprawność i zamożność urzędu, siłę lokalnej opozycji, wielkość gminy.

Kategorie, o które nikt się nie spiera

Uśredniony „wskaźnik wykorzystania limitu" zaciera ważny szczegół: rady wcale nie traktują dziewięciu kategorii jednakowo.

Kategoria (limit na 2026 r.)Gminy na maksimumŚr. wykorzystanie limitu
Grunty pod wodami (7,15 zł/ha)54,1%94,1%
Obszary rewitalizacji (4,72 zł/m²)49,4%86,3%
Materiał siewny (16,64 zł/m²)49,2%92,1%
Świadczenia zdrowotne (7,27 zł/m²)45,0%93,2%
Grunty – działalność gospodarcza (1,45 zł/m²)20,6%87,1%
Budynki mieszkalne (1,25 zł/m²)19,0%82,2%
Grunty pozostałe (0,77 zł/m²)16,8%72,5%
Budynki pozostałe (12,00 zł/m²)16,1%73,6%
Budynki – działalność gospodarcza (35,53 zł/m²)13,5%84,0%

Podział jest czytelny. Cztery kategorie z góry tabeli dotyczą w typowej gminie nielicznych nieruchomości — stawka dla gruntów pod wodami powierzchniowymi czy dla obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym nie jest tematem żadnej debaty, więc mniej więcej połowa rad po prostu przepisuje maksimum z obwieszczenia. Pięć kategorii z dołu dotyczy wszystkich mieszkańców i wszystkich firm — i tam rada schodzi poniżej limitu znacznie częściej. Najmocniej pilnowana jest stawka dla budynków związanych z działalnością gospodarczą: tylko 13,5% gmin bierze za nią pełne 35,53 zł/m².

Ciekawostki na koniec

  • Rekord wyprzedzenia: Rada Miejska Ząbkowic Śląskich (dolnośląskie) uchwaliła stawki na 2026 r. 14 sierpnia 2025 r. — cztery i pół miesiąca przed początkiem roku podatkowego i dwa tygodnie po dacie obwieszczenia Ministra Finansów o górnych granicach stawek na ten rok (1 sierpnia 2025 r.). Do końca września uchwałę miały już 132 gminy.
  • Miasta wojewódzkie grają maksimum. W próbce znalazło się 15 z 18 miast wojewódzkich. Ich mediana wyprzedzenia to 64 dni (przy 44 dla całego kraju), a średnie wykorzystanie limitu — 97,8%. Dziesięć z nich (Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław) wzięło dokładne maksimum we wszystkich dziewięciu kategoriach. Warszawa uchwaliła stawki 20 listopada, a dziennik urzędowy ogłosił je następnego dnia.
  • Dolny Śląsk to osobna liga. 41,4% gmin dolnośląskich ustaliło maksymalną dopuszczalną stawkę we wszystkich kategoriach naraz. W drugim w kolejności zachodniopomorskim jest to 13,9%, w świętokrzyskim — 0%. W skali kraju taką gminą jest tylko 8,0% (171 z 2132).
  • Odwrotny biegun: 815 gmin (38,2%) nie ustaliło maksimum w żadnej kategorii.
  • Najkrótsza droga do dziennika: dwie uchwały ogłoszono tego samego dnia, w którym zostały podjęte — w Bobrowicach (lubuskie) i Zakrzewie (lubelskie).

Jak to policzyliśmy

Podstawą są 2132 gminy, dla których rejestr TaxMonitor ma jednocześnie: obowiązującą stawkę na 2026 r. w co najmniej 6 z 9 kategorii ustawowych oraz datę podjęcia aktu będącego jej podstawą prawną. Gdy stawki gminy opierają się na więcej niż jednym akcie (uchwała pierwotna + zmieniająca), za „termin podjęcia" bierzemy datę najwcześniejszego z nich — czyli moment, w którym rada faktycznie ustaliła stawki na ten rok.

To 86% wszystkich 2479 gmin w Polsce, ale pokrycie nie jest równomierne: od 97,2% w kujawsko-pomorskim do 62,7% w świętokrzyskim. Wyniki dla województw o niższym pokryciu (świętokrzyskie, mazowieckie 80,3%, podkarpackie 81,2%) należy więc czytać ostrożniej — opierają się na mniejszej próbce, a brakujące gminy nie muszą być losowe.

Daty podjęcia i publikacji pochodzą z metadanych wojewódzkich dzienników urzędowych. Stawki w tej analizie opierają się na 2140 aktach; 1882 z nich mają datę wypisaną słownie w tytule („z dnia 27 listopada 2025 r."), więc dało się ją porównać niezależnie z datą w metadanych: zgodność 1882/1882. Z analizy wyłączyliśmy jeden rekord z datą publikacji wcześniejszą niż data podjęcia — fizycznie niemożliwą, a więc błędną u źródła.

Wykorzystanie limitu liczymy jako średnią z ilorazów (stawka gminy ÷ górna granica na 2026 r.) po tych kategoriach kwotowych, które gmina faktycznie uchwaliła. Budowle (stawka procentowa, 2% wartości) są z tego wyliczenia wyłączone — nie podlegają corocznej waloryzacji, więc nie niosą informacji o „ambicji fiskalnej" rady.

Kontrola na drugim, niezależnym zbiorze

Te same stawki mamy zebrane równolegle drugą drogą — z pełnych tekstów uchwał pobranych z systemu informacji prawnej LEX (2165 gmin). Powtórzenie całej analizy wprost na tamtym zbiorze daje tę samą medianę podjęcia (18 listopada 2025), ten sam szczyt 27 listopada (317 gmin zamiast 314), tę samą liczbę 75 dni z jakąkolwiek uchwałą, tę samą kolejność województw i korelację r = +0,280 zamiast +0,281 (po odjęciu średnich wojewódzkich: +0,162 zamiast +0,165).

Na 2154 gminach obecnych w obu zbiorach daty podjęcia zgadzają się w 2123 przypadkach (3 różnice; 28 gmin nie ma daty po jednej ze stron), a same stawki — w 2152. Wskaźnik wykorzystania limitu, policzony niezależnie po obu stronach, koreluje na poziomie r = 0,998. Dwa realne konflikty wartości (Andrespol w łódzkim, Maszewo w lubuskim) trafiły do ręcznej weryfikacji — każdy dotyczy jednej kategorii i żaden nie zmienia wniosków tego materiału.

Wszystkie liczby można sprawdzić samodzielnie: stawki, akty źródłowe i eksport CSV/XLSX dla dowolnego roku podatkowego są w wyszukiwarce gmin, a przekroje regionalne — w statystykach i na mapie.

Źródło: uchwały rad gmin w sprawie stawek podatku od nieruchomości na 2026 r., ogłoszone w 16 wojewódzkich dziennikach urzędowych; górne granice stawek — obwieszczenie Ministra Finansów i Gospodarki z 1 sierpnia 2025 r. (M.P. z 2025 r. poz. 726). Dane pobrane z rejestru TaxMonitor 2 września 2026 r. Opracowanie: TaxMonitor.

Zobacz też